پنجره – ویترین بازار سیاست برنامه اقتصادی

پنجره – ویترین: بازار سیاست برنامه اقتصادی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اگر به برجام خدشه‌ای وارد شود کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند / صالحی

  مدیر شرکت انرژی اتمی گفت: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را شروع کنیم و این خیلی معنی دارد. 

اگر به برجام خدشه‌ای وارد شود کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند / صالحی

صالحی: اگر به برجام خدشه ای وارد شود کاری می کنیم که شگفت زده شوند

عبارات مهم : انرژی

مدیر شرکت انرژی اتمی گفت: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را شروع کنیم و این خیلی معنی دارد.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی با اشاره به هشدار اخیر مدیر جمهور به آمریکا در صحن علنی مجلس راجع به نقض برجام و از سرگیری برنامه هسته ای تاکید کرد: این هشداری نیست که در خلاء باشد، هشدار بدون اعتبار نیست این ها براساس داده هایی است که آقای مدیر جمهور دارد.

اگر به برجام خدشه‌ای وارد شود کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند / صالحی

وی گفت: مدیر جمهور و مجموعه نظام از مجموعه فعالیت های شرکت انرژی اتمی مطلعند ما وظیفه داریم فعالیت های شرکت را به اطلاع مسئولان بالادست برسانیم و آمادگی های مورد نیاز را اعلام کنیم تا اگر درخواست کردند تصمیمی بگیرند بدانند که شرایط به چه صورت است.

صالحی افزود: سخنان آقای روحانی مبتنی بر اعتبار آمادگی هایی است که ایجاد شده است است.

  مدیر شرکت انرژی اتمی گفت: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را شروع کنیم و این خیلی معنی دارد. 

رئیس شرکت انرژی اتمی در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما ، حفظ تاسیسات فردو را از قوت های برجام دانست و افزود: این در حالی است که آنان می درخواست کردند فردو از اساس نباشد و می گفتند باید آن را ببندیم.

وی گفت: قرار است خبرنگاران از جاهای متفاوت این مرکز هسته ای دیدن کنند. اگر تصویری از گذشته داشته باشید و تصویر کنونی آن را ببینید خواهید دید که چقدر تفاوت کرده است و چقدر فعالیت انجام می شود، به خصوص در زمینه ایزوتوپ های پایدار و آزمایشگاه های مختلفی آن.

صالحی افزود: فردو را به نحوی در برجام تثبیت کردیم که اگر اراده کنیم تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصد را شروع کنیم.

اگر به برجام خدشه‌ای وارد شود کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند / صالحی

وی گفت: این درحالی است که بعضی می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است هست، بستند و بردند؛ قسم جلاله هم بخورید فایده ای ندارد. به این علت تصمیم گرفتیم تصویرهای راکتور مدرن اراک منعکس شود.

رئیس شرکت انرژی اتمی افزود: کسانی که با ارائه تصویرهای فتوشاپی از چاله ای که با سیمان پر شده است بود مدعی شدند در قلب رآکتور اراک سیمان ریخته اند عذرخواهی یا استغفار کنند لیکن افکار عمومی را نابجا مشوش کردند.

  مدیر شرکت انرژی اتمی گفت: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را شروع کنیم و این خیلی معنی دارد. 

صالحی گفت: این درحالی است که در بعضی لوله های این رآکتور به قطر چند سانت و به طول به عنوان نمونه دو سه متر سیمان ریخته شد نه در راکتور، در لوله هایی که بیرون از راکتور است.

وی افزود: فرض کنیم به ما دستور بدهند که برگردیم به راکتور سابق و همان طراحی سابق را جلو ببرید که اصلاً طراحی مناسبی نبود و مربوط به 40 – 50 سال پیش بود؛ سر و ته لوله های کنونی را برمی داریم و لوله های تازه می گذاریم این چند ماه زیاد طول نمی کشد.

اگر به برجام خدشه‌ای وارد شود کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند / صالحی

صالحی اضافه کرد: این همه سر و صدا کردند، ما هم مظلومانه چیزی نگفتیم یا اگر گفتیم صدای ما به جایی نرسید به این علت تصمیم گرفتیم تصویرهای این رآکتور منعکس شود.

وی تاکید کرد: اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی 20 درصدی را شروع کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه ای خبر های گوناگون دارد و طرف برابر خبر آن را می فهمد.

رئیس شرکت انرژی اتمی گفت: آینده نگری های دیگری انجام دادیم که اکنون قابل اعلام نیست ولی هرگاه هیئت نظارت بر برجام تصمیم بگیرد و به شرکت انرژی اتمی اعلام کند که چه اقداماتی کنیم ملت عزیز مطلع می شوند.

صالحی تاکید کرد: بدانید که 6 ماه صورت شرکت انرژی اتمی عوض می شود ، گرچه شرکت فعالیت خود را طبق روال پیش می برد ولی اگر قرار بر مقابله باشد و چالشی بخواهیم وارد میدان شویم این مدت جهت ما وقت زیادی است و قطعاً آنان را غافلگیر خواهیم کرد.

وی گفت: غربی ها می دانند و می گویند فلانی هروقت حرفی زده درست گفته، البته ما علاقه مند نیستیم که چنین اتفاقی بیفتد ما جهت برجام خیلی زحمت کشیدیم و آن را به آسانی به دست نیاوردیم که به آسانی از دست بدهیم، ما برجام را قبول داریم به آن پایبندیم، می خواهیم بماند و این را در چارچوب مصالح و منافع ملی، منطقه ای، ان پی تی و بین المللی می دانیم.

صالحی هشدار داد: اگر برجام را به هم بزنند کره شمالی به آنان می گوید که شما اصلاً به قولتان هم وفادار نیستید، فرض کنیم که بخواهند عنوان آن کشور را به شکل سیاسی و علمی حل و فصل کنند اگر برجام را به هم بزنند کره شمالی می گوید شما با کشور عزیزمان ایران توافق کردید و کشور عزیزمان ایران هم اصرار دارد که پابرجا بماند بعد آیا آن را بر هم زدید.

وی افزود: در آن صورت کره ای ها می گویند فرض کنیم در مذاکرات به نتیجه برسیم چه ضمانتی است که پایدار بماند.

رئیس شرکت انرژی اتمی گفت: در صورت بر هم خوردن برجام همه چیز به هم می خورد و اصلاً منطق سیاست بین المللی به هم می ریزد. اعتبار کشورها مانند آمریکا به هم می خورد و این پرسش مطرح می شود که آیا تعهد دادند و ملتزم شدند و زیر تعهدشان زدند.

صالحی افزود: در صورت برهم زدن برجام، اعتبار سیاسی آمریکا خدشه دار می شود گرچه این کشور از منظر ما اعتبار سیاسی ندارد ولی از منظر دیگرانی که هنوز معتقدند اعتبار سیاسی دارد بی اعتماد می شوند.

وی با تبیین اولویت های شرکت انرژی اتمی در شروع دور تازه مسئولیتش گفت: بزرگترین اولویت ما حفظ برجام است البته نه به هر قیمتی، اگر طرف برابر با برجام همراهی کرد، بهتر؛ ما نیز همراهی می کنیم ولی اگر درخواست کردند خدشه ای به آن وارد کنند اخطار و انذار دادیم، امیدواریم چنین روزی نیاید وگرنه کاری می کنیم که شگفت زده شوند.

صالحی افزود: برنامه ها و فعالیت های صنعت هسته ای کشور در جریان هست، دو نیروگاه تازه را در حال ساخت داریم که روسیه در بوشهر ایجاد می کند و حجم مالی آن حدود هشت میلیارد و چهارصد میلیون یورو است و کارها به خوبی پیش می رود.

وی گفت: در اکتشاف و استخراج نیز کارها خیلی خوب پیش می رود که البته هنگامی که نتیجه های آن مطابق با آینده نگری ها شد اطلاع رسانی می کنیم.

رئیس شرکت انرژی اتمی افزود: در تحقیق و توسعه هم کار به خوبی جلو می رود همچنان که سانتریفیوژ آی آر 8 آزمون مکانیکی اش را به خوبی بعد داده است و فوق تصور ما بود فکر نمی کردیم که این آزمایش های مکانیکی را به خوبی سپری کند.

وی گفت: راجع به پیشران هسته ای نیز قدم های بلندی برداشتیم البته این پروژه بلند مدتی است که 10 تا 15 ساله باید به آن نگاه کرد ولی به طور جدی روی آن کار می کنیم و این گونه نیست که بتوانیم آن را به سرعت به نتیجه برسانیم.

صالحی افزود: فقط چهار – پنج کشور دنیا از این فناوری برخوردارند و یگانه کشور در حال توسعه که اخیراً توانست پیشران هسته ای خود را به نتیجه برساند هند است که آن هم بعد از حدود 20 سال با همکاری روسیه آن را به آخر رساند.

وی گفت: گزارش اولیه مربوط به پیشران هسته ای را ارائه کردیم و به زودی گزارش مبسوط تری را به مسئولان مافوق ارائه می کنیم . تمام مقدماتش فراهم شده است است و کار به خوبی جلو می رود.

صالحی افزود: کارها مربوط به صنعت هسته ای در حوزه های کشاورزی، صنعت و سلامت نیز به خوبی جلو می رود و در این وادی هم قدم های بلندی برداشتیم که گزارش های آن از رسانه ملی پخش شده است است.

واژه های کلیدی: انرژی | سیاسی | اعتبار | فعالیت | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs